Co to jest le parkour i czemu ma służyć ta strona?

Otóż mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj wszelkie potrzebne informacje związane z trenowaniem parkour w Warszawie. Dzięki mapie miejsc będziesz wiedział gdzie są się udać, aby odpowiednio do swoich potrzeb skomponować trening. Możesz także wysłać propozycję dodania nowego miejsca lub dodawać zdjęcia do już istniejących. Jeżeli zainteresowany jesteś organizacją pokazów z wykorzystaniem elementów Parkour, przejdź do działu kontakt. A teraz czym jest Le Parkour.

Odwiedzając tę stronę zapewne wiesz czym jest ten sport/sztuka, jednakże mimo to zamieścimy kilka informacji.

Le parkour (wymowa: [paʁˈkuʁ]; często skracane do PK) bądź l’art du déplacement (fr. sztuka przemieszczania się) – pochodząca z Francji forma aktywności fizycznej.

Za twórcę parkour uznaje się Davida Belle’a. Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najprostszy i najszybszy sposób. Osoba uprawiająca parkour to traceur (rodzaj żeński: traceuse). Jednymi z podstawowych trików są: one handed vault, monkey vault, two handed vault oraz roll. Pomijając powierzchowną prostotę tego sportu – gdy widzimy ludzi skaczących przez zabudowania miejskie na codzień wykorzystywane do zwykłych czynności – trzeba wspomnieć, iż posiada on także część mentalną.

Tak więc, parkour nie przynosi korzyści jedynie w dziedzinie rozwoju ciała, lecz także i umysłu. Dzięki niemu uczymy się pokonywać mentalne granice, wiemy do czego jesteśmy zdolni, a także na ile sobie ufamy i swoim umiejętnościom. Każdy skok powinien być dostosowany do tego co chcę osiągnąć.

Pochodzącym od le parkour sportem jest freerun. Przyjęło się, że we freerunie większy nacisk kładzie się na show i triki. Uważa się, że cechami tych sportów są efektywnośc oraz efektowność (odpowiednio dla parkour i freerun’u).

 

Trenujcie bezpiecznie i z pasją oraz dbajcie o miejsca, w których trenujecie.

A teraz wybierz swoje miejsce i trenuj!
logoTransparent